úterý 28. února 2017

Mé začátky s focením


Od neděle jsem nemocná, ležím v posteli s notebookem a už pomalu nevím, co mám dělat.. Chvíli jen tak brouzdám po internetu, pak se koukám na Pokémony, chvíli si procházím instagram. Dokonce sem si na Spotify založila účet, takže kdyby někoho zajímalo, co poslední měsíc poslouchám, může se mrknout zde.
Při tom lenošení jsem narazila i na mé staré fotky, a tak mě napadlo, že bych o tom něco málo mohla napsat.

Focení mě začalo bavit hned, jak jsem dostala svůj první telefon s foťákem, který měl asi 4Mpx, takže žádná sláva to nebyla. Časem jsem si pod stromeček začala přát zrcadlovku, ale jak většina ví, není to vůbec levná záležitost, a tak jsem dostala svůj první kompakt Nikon Coolpix s 5100.

První fotky mobilem - bylo mi asi 10, takže žádná sláva :-D
Z kompaktu jsem byla zprvu zklamaná, přece jen to nebyla ta má vysněná zrcadlovka. Později jsem ale zjistila, že Nikon byl lepší, než se zdál. Krásně fotil makro, měl 12 Mpix, což v té době bylo pro mě úžasný a na rozdíl od zrcadlovky, byl lehký a mohla jsem ho vzít kamkoliv. Bohužel mi jednoho krásného dne spadl a od té doby nefunguje objektiv. Mám v plánu si ho znovu pořídit, protože na výlety, festivaly a koncerty je skvělý. Zde je menší ukázka prvních fotek z tohoto foťáku.

Na poslední fotky panenek jsem stále pyšná, v PC mám celou sérii, bohužel v té době jsem docela špatně upravovala fotky (možná že i teď), takže přemýšlím, že je "zrenovuji". Tyto a další "horší experimenty" jsem fotila v době, kdy mi nebylo zrovna nejlíp, ale zase tu z toho nebudu dělat takové drama. Často jsem si hrála ve Photoscape a Photofiltre Studio X, jsou to programy, které používám ještě teď + Zoner Photo studio 15. Budu upřímná, Photoshop jsem jednu chvíli měla, ale stejně jako v Gympu jsem se nedokázala zorientovat, takže jsem to vzdala. Jednou bych se ale v tomto programu chtěla naučit pracovat.

Ano, ten hrníček s podšálkem je tam naprosto geniální, ale pro pobavení dobrý, ne?
"Díky" tomu, že jsem si rozbila svůj skvělý kompakt, jsem mamku přemluvila k tomu, aby mi konečně pořídila zrcadlovku. Na jednom bazaru jsem objevila Canon 350D se základním objektivem za 5 tis. a tato zrcadlovka mi prosím pěkně slouží až dodnes, což je 6 let. Zde jsou mé první experimenty se zrcadlovkou, kdy jsem fotila na manuál (bohužel).

Postupně jsem začínala fotit i lidi, zkoušela jsem různé kompozice, zaměřila jsem se na nastavování clony a nastudovala jsem si, k čemu je dobrý ISO :-D prostě samouk. Ovšem je mi jasné, že i dnes nejsou mé fotky geniální. Mezitím jsem začala fotit i na analog.


Po nějaké době mě ale focení lidí přestalo bavit. Nejspíš nemám dostatečný talent, abych s cizími lidmi dokázala jednat. Vždy, když jsem na nějakou nabídku kývla, měla jsem z toho později jen stres. Budou se finální fotky líbit? Co když budu mít špatně nastavený foťák? atd.. Proto jsem se rozhodla, že si na fotky budu lidi sama vybírat a budu fotit spíš jen své nápady, jak už jsem psala v předchozím článku s fotkami na téma Medvěd. Živit se tím stejně nebudu a tuto aktivitu mám spíš jako koníček. Navíc, poslední dobou na focení nemám moc čas, což mě mrzí, protože mám v hlavě spoustu nápadů, které bych ráda zrealizovala.

Pokud by někoho zajímalo více mích fotek, nejen lidí, mrkněte na Fb Heřman Řízek (photography). Poslední dobou mi ale facebook začíná poměrně vadit, nelíbí se mi nový vzhled stránek, přijde mi to nepřehledné a občas i nefunkční, takže přemýšlím, že bych znovu rozjela samostatný blog s mými "výtvory", kterým nebude zničena kvalita. Uvidím. :-)
Okomentovat