sobota 18. listopadu 2017

(ne)vděčná práce.


Jsem aktivním uživatelem Twitteru už zhruba 5 let a za tu dobu jsem si všimla, že je víc a víc lidí, kteří nemají rádi okolí. Raději sedí doma a nechtějí navazovat nový kontakty. Ale upřímně... kolika z vás vám udělá radost, když se na vás jen tak cizí člověk usměje, je milý, nebo vám něco pochválí?

Už 4. měsícem pracuji jako servírka v menším městě, minimálně 12 hodin denně, krátký a dlouhý týden. Mnozí z vás by nad touto prací mávli rukou, přece to není nic náročného - nošení jídla a pití. Opak je ale pravdou.. Proto bych vás ráda seznámila (možná i trochu drsněji) s mými zkušenostmi, poznatky a třeba se i pár z vás zamyslí nad tím, co všechno tato práce obnáší.

Vítejte

Jsem docela komunikativní člověk, proto mi nevadí s lidmi mluvit, jsem k nim milá a vždy se snažím vyjít hostovi co nejvíc vstříc. Není nic krásnějšího, když milá servírka obsluhuje milého hosta. Tohle ovšem zní až moc krásně na to, aby to tak bylo i ve skutečnosti.
Za tu dobu, co pracuji, jsem poznala spoustu skvělých lidí, se kterými se ráda bavím a oni se rádi vracejí, ovšem taky jsem poznala spoustu lidí se špatným charakterem..

Přines, ukliď

Co mi je opravdu proti srsti, je jednání typu - teď se ze mě poser a buď můj sluha. Omyl. Práce servírky se nerovná práci služky, jak si někteří myslí. Nejlepší ještě je, když mi budete tykat, vícekrát se na vás neusměji, to mi věřte.
Zdá se to až neuvěřitelné, ale ano, i s tímto stylem jednání jsem se už setkala.


Ego

Kdo by nemiloval lidi, kteří mají se vším neustále problém. Představte si, že si jdete někam posedět, přijde k vám obsluha, usměje se na vás a mile s vámi jedná a vy z ní začnete dělat hlupáka... jen tak, protože vás třeba ten den naštval kolega v práci, nebo jste jednoduše blbec a potřebujete si nad "hloupou servírkou" trochu vybít zlost, nebo si zlepšit ego. Opravdu tohle má někdo zapotřebí? Odpověď zní - ano a docela často. Chování takových lidí je vážně frustrující a já se vždycky modlím, aby dotyčný rychle zaplatil a šel.. (občas si i díky těmto lidem pobrečím na záchodě)

Nezájem

Když vcházím do jakéhokoliv podniku, koukám se na otevírací dobu. Drazí přátelé, ta na těch dveřích není napsaná ze srandy králíkům. Mnohým totiž nedochází, že třeba pracujeme od 10 rána do půlnoci, v sezóně i déle. Co mě vážně nebaví, když někteří nedokáží pochopit, že když vytahuji stoly a židle na zahrádku, tak ještě opravdu otevřeno nemám a chci si všechno pořádně připravit. To stejné platí i se zavírací dobou.. Asi jsem vyrůstala "ve staré škole", ale pokud vidím, že už se někde zavírá - rychle dopiju a jdu, ať nezdržuji. Bohužel se najdou i tací, kteří si objednají sekt s argumentem, že půlnoc je až za 5 minut, takže si ještě můžou objednat. NE. Nejsem supermanka, ale stejně obyčejný člověk, jako ostatní a jsem taky i unavená, protože jen tak pro zajímavost, za den nachodím i okolo 15 km, ne-li víc a hodinové sezení u jednoho piva po zavíračce mě upřímně štve.

Nedá se to žrát

.. na to bych jen řekla: "Tak proč zde jste už po stopadesáté?"
Nechutná vám? I to se může stát, ale až takové jídlo budete reklamovat, uvědomte si, že servírka to jídlo nevaří, tudíž si nezaslouží všech těch scén a nadávek, kterými ji zavalíte. Raději vše řekněte včas a buďte konkrétnější v tom, co se vám nezdá, vše se dá vyřešit v klidu.
Jo a reklamace typu "bylo to hnusný = prázdný talíř" myslíte doufám ze srandy..

Děti

Už od malička jsem byla vedená k tomu, abych se na veřejnosti chovala co nejvíc slušně, abych zdravila ,děkovala a byla hodná. Tohle ale asi není trendem dnešní doby.. Občas je "plná restaurace", i když mám obsazené jen 4 stoly Děti ječí, motají se mi pod nohy, chodí mi za bar, patlají mi ledničku a vitrínu, kterou ráno tak pracně leštím. To bych ale ještě zvládla, i tomu největšímu zlobidlu dám to kokino - jsou to přece jen děti, ovšem co mě vytáčí, jsou rodiče, kteří své dítě ani neokřiknou a radši dělají, že tam vůbec není.

Dobrý den

Pamatujete, jak vás na to kdysi upozorňovala maminka? Bohužel některé asi ne dostatečně. Pozdrav je základ a často mě zaráží, když někoho pozdravím, dotyčný se na mě ani nepodívá, nepípne a hned letí ke stolu s nejlepší sedačkou.. oh, god.

------------------------------


Negativních připomínek bych měla ještě mnoho, třeba to, že nechápu, proč si 2 osoby sedají ke stolu pro 4 a více.. ale nechci působit až tak negativně. Na druhou stranu bych strašně ráda chtěla poděkovat lidem, kteří jsou milí a při řešení problému jsou vstřícní a zachovají chladnou hlavu. Často je to milé zpestření dne a někdy i zlepšení nálady. :-)
Okomentovat